Maç Düdükle Değil Kitapla Başladı

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 25. Haftasında oynanan Anadolu Efes - Bahçeşehir Koleji mücadelesi, her iki takımın birbirlerine kitap hediye etmesiyle başladı.

Anadolu Efes Spor Kulübü, her yıl Kütüphaneler Haftası kapsamında “Bu Maça Bilet Yerine Kitapla Gelin” mottosuyla hayata geçirdiği Bir Kitap da Sen Getir kampanyasını, beşinci kez, Bahçeşehir Koleji maçında gerçekleştirdi. Maça kitap ile gelen basketbol severlere kitap karşılığında maç bileti verildi.

Sadece basketbol severler değil her iki takımın da sporcuları maç başlamadan önce sahada birbirlerine kitap hediye ederek okumanın önemine, paylaşmanın güzelliğine dikkat çektiler. Anadolu Efesli sporcular, yabancı oyuncularımıza Patrick Kinross’un ‘’Atatürk – Rebirth of a Nation’’, yerli oyuncularımıza ise Süleyman Bulut’un ‘’Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler’’ kitaplarını; Bahçeşehir Koleji sporcuları ise kurumlarının onursal başkanı Enver Yücel’in Hayatım Eğitim kitabını Anadolu Efesli sporculara hediye etti.

 

Toplanan Kitaplar Türkiye’nin Dört Bir Yanına Ulaştırılacak

Maç öncesinde bilet gişelerine teslim edilen ilköğretim seviyesindeki tarih, edebiyat, sosyal bilimler, pozitif bilimler ve felsefe gibi farklı konudaki kitaplar, yapılacak uygunluk kontrollerinin ardından Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’nın desteğiyle Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılacak.

 

Bahçeşehir Koleji’nin Minik Taraftarlarından da Binlerce Kitap

‘’Bir Kitap da Sen Getir’’ projesine destek olmak isteyen yüzlerce Bahçeşehir Kolejli minik taraftar da hem kitap ihtiyacı olan arkadaşlarına hem de takımlarına destek olmak için tribünlerde yerlerini aldı.

 

 Kitapların Dostluk Işığında Kazanan Anadolu Efes Oldu

Bahçeşehir Koleji maça Quino Colom, Andy Rautins, Manny Harris, Hadi Özdemir ve Marcus Slaughter; ev sahibi ekip Anadolu Efes ise Doğuş Balbay, Rodrigue Beaubois, Krunoslav Simon, Adrien Moerman ve Bryant Dunston beşiyle başladı.

İki ekip de maça hücumda ve savunmada temkinli başlarken, ilk çeyreğin bitimine 4 dakika 23 saniye kala gelen televizyon molasına 12-10 Anadolu Efes üstünlüğüyle gidildi. Periyodun son bölümünde de denge bozulmadı ve maçın ilk dörtte birlik bölümü Anadolu Efes’in 19-17 üstünlüğüyle geçildi.

Anadolu Efes ikinci çeyreğin başında savunma sertliğini artırdı ve beş dakikayı 29-24 önde geçti. Devrenin sonlarına doğru oyun üstünlüğünü ele geçiren ev sahibi ekip, soyunma odasına 37-31 önde gitti.

Anadolu Efes ikinci yarının başında bulduğu isabetlerle farkı bir ara 12 sayıya kadar çıkarsa da, Bahçeşehir Koleji oyuna denge getirmeyi başardı ve beş dakikalık bölüm 48-40 geçildi. Bahçeşehir Koleji çeyreğin ikinci bölümünde oyuna ortak olsa da son 1.5 dakikadaki Anadolu Efes serisiyle birlikte son çeyreğe 66-53’lük skorla gidildi.

İki takım da son çeyreğe skorda kısır başlarken ilk beş dakikalık bölüm Anadolu Efes’in 74-64 üstünlüğüyle geçildi. Maçın son bölümünde avantajını koruyan Anadolu Efes sahadan 86-73 galip ayrıldı. Bu sonuçla Bahçeşehir Koleji, bu sezon Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ndeki 12. mağlubiyetini almış oldu.