KIRMIZI EJDERHALAR YARI FİNALE KANATLANDI

FIBA Europe Cup çeyrek final ilk maçında Sporting CP’yi deplasmanda 73-70 mağlup eden Bahçeşehir Koleji, rövanş mücadelesinde rakibini Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda ağırladı. İlk üç çeyrekte rakibini geriden takip eden Kırmızı Ejderhalar, son periyotta hücum ve savunmada gösterdiği gayretle sahadan 66-54’lük skorla galip ayrıldı ve adını yarı finale yazdırdı.

Bahçeşehir Koleji maça Kartal Özmızrak, Jamar Smith, Jamal Jones, Sam Dekker ve Oğuz Savaş; konuk ekip Sporting CP ise Micah Downs, Tanner Omlid, Joshua Patton, Shakir Smith, Travante Williams beşiyle başladı.

Konuk ekip, Omlid ve Shakir Smith’in bulduğu dış atışlarla maça 12-2’lik seriyle başladı ve Bahçeşehir Koleji’ni çeyreğin bitimine 6 dakika 18 saniye kala mola almaya zorladı. Kırmızı Ejderhalar moladan Smith ve Kartal’ın üç sayılık isabetleriyle dönüp skoru 8-12’ye getirince molayı alan taraf bu kez çeyreğin bitimine 4 dakika 29 saniye kala Sporting CP oldu. Periyodun son kısmında iki ekip de skor üretiminde sıkıntı yaşarken maçın ilk dörtte birlik bölümü, Portekiz temsilcisinin 19-15 üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyreğe iki takım da savunma sertliğini artırarak başladı ve Sporting CP, ilk dört dakikayı 25-17 önde geçti. Çeyreğin orta bölümünde konuk takım farkı ilk kez çift hanelere çıkarttı ve devrenin son 3 dakika 52 saniyelik bölümüne 33-20 Sporting CP üstünlüğüyle girildi. Periyodun orta kısmında Black ve Smith’le farkı tek hanelere çeken Bahçeşehir Koleji, ilk yarının son 2 dakikasına girilirken skoru 28-37’ye getirdi. Kırmızı Ejderhalar, devrenin son iki dakikasında skor üretemedi ve soyunma odasına 39-33 Sporting CP üstünlüğüyle girildi.

Bahçeşehir Koleji ikinci yarıya 5-0’lık seriyle başladı ve skoru ilk üç dakikada 33-39’a getirdi. Kırmızı Ejderhalar, çeyreğin orta kısmında Berkay’ın hem hücum hem de savunmadaki çabasıyla farkı tek topa indirince rakip takım, periyodun bitimine 4 dakika 19 saniye kala molaya başvurdu (38-41). Üçüncü çeyreğin son dört dakikasında iki takım da skor üretiminde sıkıntı yaşadı ve maçın son dörtte birlik bölümüne 46-41 Sporting CP üstünlüğüyle girildi.

Son çeyreğe iki ekip de yüksek yoğunlukla başlarken Erkan’ın hücum ve savunmada enerjiyi daha da yukarı çekip skoru 53-52’ye getirmesi üzerine Portekiz ekibi, maçın bitimine 5 dakika 22 saniye kala molaya başvurdu. Maçın son bölümünde savunma kaynaklı sayılarla maçın kontrolünü ele geçiren Kırmızı Ejderhalar, sahadan 66-54’lük skorla galip ayrıldı ve adını yarı finale yazdırdı.

‘’2019-2020 sezonundan sonra bir kez daha FIBA Europe Cup’ta yarı finale yükselme başarısı gösterdik. Sporting CP özellikle savunmada sert bir takım ve bize iki maçta da zorlu sekanslar yaşattılar ama buna rağmen son bölümde doğru enerjiyi ve anlayışı sahaya yansıtarak turu almayı bildik. Oyuncularımızı ve ekibimizi tebrik, bugün buraya gelip bizlere büyük destek veren Bahçeşehir ailesine teşekkür ederim.’’