KIRMIZI EJDERHALAR LETONYA’YI DA YAKACAK

Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup çeyrek final ilk maçında, Akatlar Spor ve Etkinlik Kompleksi’nde Letonya temsilcisi BK Ventspils’i ağırladı. BAU Global’in geçen ay içerisinde partneri olduğu ve Bahçeşehir Koleji’nin kardeş takımı olan Britanya Basketbol Ligi (BBL) ekiplerinden Plymouth Raiders’ın idari kadrosunun da salonda takip ettiği maçta iki ekip de ortaya harika bir mücadele koydu ve Bahçeşehir Koleji, sahadan 78 – 77 galip ayrıldı.

Bahçeşehir Koleji mücadeleye Trae Golden, Can Altıntığ, Mangok Mathiang, Dwight Hardy ve JaJuan Johnson; konuk ekip BK Ventspils ise Timothy Shorts, Ryan Luther, Janis Kaufmanis, Maris Gulbis ve Ronald Zakis beşiyle başladı.

Bahçeşehir Koleji, maça basit top kayıplarıyla başlayıp bir ara 6 sayı geri düşse de ilk beş dakikalık bölüm 8 – 10’luk skorla geçildi. Çeyreğin ikinci bölümünde savunma disipliniyle oyunun kontrolünü ele geçiren BK Ventspils, maçın ilk dörtte birlik bölümünü 22 – 15 önde kapattı.

Bahçeşehir Koleji, ikinci çeyreğe hücum ribauntlarıyla ve 4 – 0’lık bir seriyle başlayınca, konuk ekip 1 dakika içinde molaya başvurdu. Molanın ardından konuk ekip üçlük çizgisinin gerisinden üst üste isabetlerle skoru 32 – 37’ye getirince, devrenin bitimine 3 dakika 46 saniye kala molayı alan taraf bu kez Bahçeşehir Koleji oldu. Devrenin son bölümünde oyunun kontrolünü ele geçiren BK Ventspils, soyunma odasına 46 – 36’lık üstünlükle gitti.

İkinci yarıya iki ekip de dengeli başlarken, ilk beş dakikalık bölüm konuk ekibin 55 – 46’lık üstünlüğüyle geçildi. Çeyreğin ikinci bölümünde savunma sertliğini artıran Bahçeşehir Koleji farkı 4’e indirdi ve maçın son dörtte birlik bölümüne konuk ekibin 62 – 58’lik üstünlüğüyle girildi.

Bahçeşehir Koleji, son çeyreğe 6 – 2’lik bir seriyle başlayarak skoru 64 – 64’e getirdi ve maçın bitimine 7 dakika 41 saniye kala konuk ekibin molası geldi. Maçın son bölümünü daha iyi oynayan taraf Bahçeşehir Koleji oldu ve sahadan 78 – 77’lik skorla galip ayrıldı.

Bahçeşehir Koleji adına müsabakanın en skorer isimleri; 24 sayıyla Cameron Clark (7 ribaunt, 1 top çalma), 20 sayıyla Trae Golden (9 asist, 8 ribaunt) ve 15 sayıyla Mangok Mathiang (15 ribaunt, 1 top çalma) oldu.

FIBA Europe Cup çeyrek finallerinde bu maçın rövanşı, 11 Mart Çarşamba günü Letonya’nın Ventspils şehrinde oynanacak.

Müsabakanın ardından Bahçeşehir Koleji Onursal Başkanı Hüseyin Yücel, kulübün iki sezondur gösterdiği gelişim ve tribünlerdeki coşkulu atmosfer hakkında şunları söyledi: ‘’Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı’nı yalnızca 3 yıl önce kurduk. Kurulduğumuz ilk yıl Süper Lige çıktık. İkinci yılımızda ise Europe Cup’ta, Avrupa’da mücadele etmeye başladık. Bu sene Türkiye liginde inişli çıkışlı zamanlarımız oldu ancak Avrupa’da daha istikrarlı bir grafik ortaya koyduk. İşte çeyrek finaldeyiz. Takımımız, Letonya’nın güçlü takımlarından biriyle, Ventspils’le mücadele etti. Şunu söylemek isterim; bizim asıl derdimiz kazanmak ya da kaybetmek değil… Biz, Bahçeşehir Koleji Basketbol takımını kurarken de bu niyetle kurmadık. Yola çıkma amacımız, çocuklara basketbolu sevdirmekti. Bugün salonun hemen hemen her koltuğu doluydu. Çocuklar isteyerek, heyecanla geliyorlar buraya. Bin 500 öğrenciyi zaten zorlasanız getiremezsiniz. Haydi getirdiniz, bu coşkuyu suni bir şekilde oluşturamazsınız. Bu, bize yola çıkarken hedeflediğimiz amaca ulaştığımızı gösteriyor. Ve dikkatinizi çekerim, çocuklar ‘’Bahçeşehir Bahçeşehir’’ diye değil, ‘’Türkiye Türkiye’’ diye tezahürat yapıyor. Bugün buradayız. 11 Mart’ta da deplasmana, Letonya’ya gidecek ve orada da aynı şekilde tezahürat yapacağız. Bu zamana kadarki bütün maçlarda; İsviçre’de, Hollanda’da yaptığımız gibi, yine Letonya’da da ‘’Türkiye’’ diyecek, ülkemizi temsil edeceğiz. Bu ülkenin gençlerinin spora nasıl kıymet verdiğini göstereceğiz. Ne yapıyorsak, çocuklarımız için, gençlerimiz için, ülkemiz için yapıyoruz.’’

Bugünkü maçı tribünden takip eden, Bahçeşehir Koleji’nin İngiltere’deki kardeş takımı Plymouth Raiders’ın ortağı ve takım direktörü Richard Mollard, BAU Global’le olan ortaklıkları ve maç hakkında şunları söyledi: ‘’Türkiye, özellikle son yıllarda basketbola yaptığı yatırımlarla Avrupa’da oldukça önemli bir yere gelen, saygı duyulan bir basketbol ülkesi. Bahçeşehir Koleji’nin de çok kısa sürede hem Süper Lig hem de Avrupa’da geldiği nokta, önemli bir başarı hikayesi. Plymouth Raiders olarak önce Enver [Yücel] Bey’i şehrimizde ağırladık ve bugün de İstanbul’da, kardeş takımımıza konuk olduk. Burada harika ağırlandık. Türkiye’deki basketbol kültürünü yerinde görmek bizim için çok kıymetli bir tecrübe. Bahçeşehir ve Raiders ailelerinin, uzun süre başarıdan başarıya koşacağından eminim.’’