KIRMIZI EJDERHALAR GALİBİYETLE DÖNDÜ

Bahçeşehir Koleji; Türkiye Kupası ve 2023 FIBA Dünya Kupası Elemeleri nedeniyle ara verilen ING Basketbol Süper Ligi’ne 22. Haftada konuk olduğu Büyükçekmece Basketbol maçıyla döndü. Kırmızı Ejderhalar, beş oyuncusundan çift haneli skor katkısı aldığı ve büyük bölümünü önde götürdüğü karşılaşmayı skorla kazanarak bu sezon 13. galibiyetini elde etti.

Bahçeşehir Koleji mücadeleye Kartal Özmızrak, Jamar Smith, Erkan Yılmaz, Sam Dekker ve Oğuz Savaş; ev sahibi ekip ise Jordon Crawford, Enes Berkay Taşkıran, Kris Clyburn, Evan Bruinsma ve Volodymyr Herun beşiyle başladı.

Maçın başında iki ekip de yarı saha hücumunda sıkıntı yaşasa da Bahçeşehir Koleji, bulduğu fast-break ve ikinci şans sayılarıyla ilk üç dakikayı 7-3 önde geçti. Çeyreğin orta bölümü; Oğuz ve Crawford’ın karşılıklı isabetlerine sahne olurken periyodun son 3 dakika 49 saniye kala gelen televizyon molasına 14-9 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle girildi. Büyükçekmece Basketbol, moladan Miller’ın üst üste sayılarıyla dönerken çeyreğin kalan bölümünde takip mesafesini korudu ve maçın ilk dörtte birlik bölümü, Kırmızı Ejderhaların 20-16’lık liderliğiyle geçildi.

Bahçeşehir Koleji, ikinci çeyreğe Berkay, Solomon ve Kartal’ın sol forvetten bulduğu üç sayılık isabetlerle başlayıp skoru 31-23’e getirince ev sahibi ekip, devrenin sonuna 6 dakika 50 saniye kala molaya başvurdu. Molanın ardından fark çift hanelere çıktı ancak yine de Bahçeşehir Koleji, ilk yarının bitimine 5 dakika 10 saniye kala mola aldı (25-35). Kırmızı Ejderhalar moladan 7-2’lik bir mini seriyle dönüp skoru 42-27’ye getirince bir mola da devrenin sonuna 3 dakika kala Büyükçekmece Basketbol’dan geldi. Bahçeşehir Koleji, ilk yarının son bölümünde oyundaki üstünlüğünü korudu ve soyunma odasına 49-34’le önde girdi.

Kırmızı Ejderhalar, ikinci yarıya Dekker’ın ikisi açık sahada olmak üzere bulduğu üç smaçla başladı ve üçüncü çeyreğin bitimine 6 dakika 17 saniye kala skor 59-43’e gelince Büyükçekmece Basketbol molası geldi. Çeyreğin orta bölümünde iki ekip de skor üretmekte güçlük çekerken, son üç dakikaya 66-47 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle girildi. Periyodun son kısmında Solomon’un üst üste bulduğu isabetlerle farkı 17-18 bandında tutan Kırmızı Ejderhalar, maçın son dörtte birlik bölümüne 72-54 önde girdi.

Son çeyreğe Smith liderliğinde iyi başlayan Bahçeşehir Koleji skoru 82-59’a getirince, ev sahibi ekip maçın sonuna 7 dakika 15 saniye kala molaya başvurdu. Büyükçekmece Basketbol, molanın ardından hem hücum hem de savunmada sertliği artırıp skoru 82-65’e getirince molayı alan taraf bu kez, maçın sonuna 5 dakika 46 saniye kala Bahçeşehir Koleji oldu. Ev sahibi ekip maçın son bölümünde Herun önderliğinde farkın açılmasını engellese de Kırmızı Ejderhalar sahadan 95-81’lik skorla galip ayrıldı.

Bahçeşehir Koleji Başantrenörü Erhan Ernak, maçın ardından şu ifadelerde bulundu: ‘’İki haftalık bir aranın ardından ilk resmi maçımıza çıktık. Büyükçekmece iyi basketbol oynayan bir takım, bunun zor bir deplasman olacağını biliyorduk. Oyunun büyük bölümünü kontrol edebildiğimiz ve kazandığımız için mutluyum. Şimdi Avrupa’da çeyrek final maçımız için Portekiz’e gideceğiz, umarım orada da buna benzer bir oyun sergileyebiliriz. Bugün bizi burada destekleyen tüm Bahçeşehir Koleji öğrencilerine teşekkür ederim.’’