GRUP LİDERİ BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

Temsilcimiz Bahçeşehir Koleji, FIBA Europe Cup D Grubu son maçında Karadağ’ın Mornar Bar takımıyla karşı karşıya geldi. Kırmızı Ejderler, üstün bir oyunla rakibini 103-68 mağlup ederek 2021/22 sezonunda müzesine götürdüğü FIBA Europe Cup’ta grubunu lider bitirmeyi başardı.

Bahçeşehir Koleji maça, Tony Taylor, Philip Scrubb, Muhammed Baygül, Tyler Cavanaugh ve Jerry Boutsiele beşiyle başlarken konuk ekip Mornar Bar, Dwight Murray, Jacobi Boykins, Milic Starovlah ve Alex Gavrilovic beşiyle sahaya çıktı. 

Mücadelenin ilk sayıları Bahçeşehir Koleji’nde Jerry Boutsiele ile gelirken, ev sahibi ekip bu kez Tyler Cavanaugh ile üst üste iki basket bularak 7-0 öne geçti. Muhammed Baygül ve Dwight Murray’nin karşılıklı üç sayılık isabetleriyle skor 10-3’e geldi. Bu bölümde maçın içine giren Mornar Bar, Alex Gavrilovic’in attığı iki basketle farkı üç sayıya kadar indirdi. Tyler Cavanaugh ile bir üçlük daha bulan Kırmızı Ejderler, skorda üstünlüğünü korudu. Yayın gerisinden isabetlere devam eden temsilcimiz, Philip Scrubb ve Tyler Cavanaugh’dan gelen üçlüklerle farkı iyice açtı. Tyler Cavanaugh, henüz ilk çeyrekte 11 sayıya ulaşarak mücadelede çift haneli sayı bulan ilk isim oldu. Hücumdan neredeyse hiç boş dönmeyen Bahçeşehir Koleji, Can Maxim Mutaf ile de bir üçlük buldu ve ilk çeyreği 28-7 önde kapattı.

İlk çeyreği kapatan Can Maxim Mutaf, ikinci periyodun da açılışını yayın gerisinden bulduğu basketle yaptı. Çeyreğin ilk dakikası, Egemen Güven ve Milija Mikovic’in karşılıklı basketleriyle geçildi. Bahçeşehir Koleji, neredeyse tüm oyuncuların skora katkı verdiği bölümde Arca Tülüoğlu ve Hadi Özdemir ile de sayılar bularak skoru 46-17’ye getirdi. Konuk ekipte Marko Kovacevic, 9 sayıya ulaşarak skorda etkili olsa da son üç dakikaya 50-23’lük Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle girildi. Ahmet Safa Yılmaz’ın serbest atış çizgisinden bulduğu isabetlerle beraber ilk yarının bitimine az bir süre kala Bahçeşehir Koleji’nde 11 oyuncu skora katkı vermiş oldu. Skorda üstünlüğü koruyan temsilcimiz, soyunma odasına 52-29 üstünlükle girdi. 

İkinci yarının başında talihsiz bir şekilde sakatlanan Marko Kovacevic, oyuna devam edemedi. Alex Gavrilovic, konuk ekip Mornar adına çift haneli skor üreten ilk isim oldu. Tony Taylor’ın da skor katkısı vermesiyle beraber temsilcimiz Bahçeşehir Koleji’nde sayı atmayan oyuncu kalmadı. Axel Bouteille’in basket faulüyle birlikte Kırmızı Ejderler, çeyreğin son beş dakikasına 67-39 üstünlükle girdi. Ev sahibi ekip, Berkay Candan’ın orta mesafeden bulduğu basketle farkı yeniden 30 sayının üzerine çıkardı. Axel Bouteille, temsilcimizde çift hanelere yükselen ikinci oyuncu olurken, Arca Tülüoğlu ve Can Maxim Mutaf ile sayılarına devam eden Kırmızı Ejderler, son 10 dakikalık bölüme 85-48 önde girdi.

Son çeyreğin ilk basketi, Hadi Özdemir ile Bahçeşehir Koleji’nden gelirken, konuk ekip Mornar’da yanıt Milija Mikovic’ten geldi. Can Maxim Mutaf, iki üç sayılık isabet daha bularak 15. sayılarını kaydetti ve Bahçeşehir Koleji’nde çift haneli sayı üreten üçüncü oyuncu oldu. Yayın gerisinden isabeti bulan Novak Pekovic, skoru 96-57’ye getirerek farkı 40 sayının altına çekti. Egemen Güven ile üst üste iki basket bulan Bahçeşehir Koleji, 101-63 öne geçti. Dwight Murray’nin basketleri ve Arca Tülüoğlu’nun sayıları skoru belirledi, temsilcimiz mücadeleyi 103-68 kazandı.

En skorerler; Tyler Cavanaugh 15 sayı (2 ribaund, 2 asist), Can Mutaf 15 sayı (2 ribaund, 3 asist), Egemen Güven 12 sayı (4 ribaund), Axel Bouteille 12 sayı (4 ribaund, 1 asist)

Mornar Bar: Alex Gavrilovic 12 sayı (5 ribaund, 4 asist), Milija Mikovic 10 sayı (8 ribaund), Strahinja Jovanovic 10 sayı (3 asist)

KOÇ GÖRÜŞÜ:

Avrupa serüvenimize mağlubiyetle başlamıştık. O maçtan sonra kendi aramızda konuştuğumuzda, grubun kalan tüm maçlarını kazanacağımızdan emindik ve bunu başardık. Oyuncularımı ve ekibimi tebrik ediyorum. İlk turu geçtik, şimdi ikinci turdaki rakiplerimize odaklanacağız. Hedefimiz şampiyonluk, umarım kupayı kulübümüze ve ülkemize bir kez daha kazandırırız.