Dünya Kupası'ndayız!

12 Dev Adam, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri ikinci tur I Grubu 4. hafta maçında konuk olduğu Karadağ'a 71-66 mağlup oldu.

Maçın ilk bölümünde Karadağ'ın Needham, Dubljevic ve Sekulic ile bulduğu sayılara Doğuş Balbay, Oğuz Savaş ve Metecan Birsen ile karşılık veren millilerimiz, Semih Erden'in de pota altını etkili kullanmasıyla birlikte ilk çeyreği 17-13 önde tamamladı. 

İkinci çeyreğe peş peşe basketler bularak iyi başlayan Karadağ, Carapic'in pota altından bulduğu sayılarla 4. dakikada üstünlüğü yakaladı. Karşılıklı basketlerle geçilen bölümde Türkiye, skor üstünlüğü birçok kez el değiştirse de soyunma odasına 38-37 önde gitti.

Üçüncü çeyreğe iki takım da hücumda etkili başladı. Ivanovic ile dış atışlardan peş peşe isabetler bulan Karadağ, millilerimizin farkı açmasına rağmen geri dönmeyi başardı ve dördüncü çeyreğe önde girmeyi başardı. 

Wilbekin'ın 3 sayı çizgisinin gerisinden kaydettiği basketle bitime 1 dakika 23 saniye kala fark 3 sayıya düşse de sportmenlik dışı faul sonrası Semih Erden ile serbest atış çizgisinden 2 atış kaçıran ve hücumda kritik top kayıpları yapan 12 Dev Adam, karşılaşmadan 71-66 mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte millilerimiz turnuvaya katılmayı garantilemezken, İspanya'nın Ukrayna'yı mağlup etmesi Slovenya'nın da sahasında Letonya'ya mağlup olmasıyla birlikte Çin biletini kaptı.