Basketbola Dair İlginç Bilgiler - 1. Bölüm

Basketbola dair ilginizi çekebilecek garip, komik, eğlenceli ve şaşırtıcı bilgileri sizler için derledik. İlginç bilgiler kuşağının 1. bölümü sizlerle!

  1. Miami Heat forması giyen Justise Winslow'un babası Rickie O'Neal Winslow'un Türk pasaportu vardır ve adı Kartal Reşat Fırıncıoğlu'dur.
  2. San Antonio Spurs koçu Gregg Popovich, hava kuvvetlerinde görev yaptığı dönemde Diyarbakır Hava Üssü'nde görev almıştır.
  3. Panathinaikos forması giyen James Gist, Adana'daki İncirlik Üssü'nde doğmuştur.
  4. Bu yaz Çin'de hazırlık maçı oynamaya giden Dallas Mavericks, Çinli oyuncu Ding Yanyuhang ile turne öncesinde kontrat imzalamış, turne sonrasında da oyuncuyu serbest bırakmıştır.
  5. NBA'de renkli ayakkabının yasak olduğu dönemde renkli ayakkabı konusunda direten Michael Jordan, bu ayakkabıları giydiği her maç için dönemin NBA komisyoneri Davis Stern tarafından 5000 dolar cezaya çarptırılmıştır.
  6. NBA tarihinin en uzun oyuncusu 2.31'lik boyuyla Gheorghe Muresan'dır.
  7. NBA tarihinin en kısa oyuncuyu 1.60'lık boyuyla Muggsy Bogues'tur. NBA'de 889 maça çıkan Bogues'un yalnızca 39 şutu bloklanabilmiştir.
  8. Basketbol tarihinin efsane isimlerinden Manute Bol, çocukluğu sırasında kendisi ve ailesine saldıran bir aslanı mızrağıyla öldürmüştür.
  9. Shaquille O'Neal, 57 numara ayakkabı giyiyordur.
  10. Basketbol Süper Ligi tarihinde bir maçta en çok sayıyı atan isim 153 ile Erman Kunter'dir.

İlginç bilgiler serimizin 2. bölümü çok yakında sizlerle olacak!