Bahçeşehir Koleji Galibiyete Kavuştu

Bahçeşehir Koleji, ING Basketbol Süper Ligi’nin beşinci haftasında Büyükçekmece Basketbol’a konuk oldu. İlk dört haftada iki galibiyet ve iki mağlubiyet alan Kırmızı Ejderhalar, başından sonuna kadar üstün götürdüğü maçtan 66 – 92’lik skorla kazanarak ayrıldı ve ligdeki üçüncü galibiyetini aldı.

Bahçeşehir Koleji maça Rıdvan Öncel, Erick Green, Jamal Jones, Burak Can Yıldızlı ve Hadi Özdemir; Büyükçekmece ise Gabriel Olaseni, Karvel Anderson, Matt Farrell, Osiris Eldridge ve Mert Celep beşiyle başladı. İlk üç dakika sayısız geçilirken, perdeyi açan isim bulduğu üç sayılık basketle Hadi Özdemir oldu. Savunmada rakibini durdurmaya devam eden Bahçeşehir Koleji, ilk beş dakikayı 9 – 5 önde geçti ve 4 dakika 21 saniye kala gelen televizyon molasına 7 – 11’lik skorla girildi. Moladan da Erick Green’in hücumdaki sürükleyiciliğiyle dönen Bahçeşehir Koleji, ilk çeyreğin son iki dakikasına 17 – 11 önde girdi. Çeyreğin son bölümünde de oyunun kontrolünü koruyan Kırmızı Ejderhalar, maçın ilk dörtte birlik bölümünü 21 – 14 önde kapattı.

İkinci çeyreğe Jamal Jones’un üst üste beş sayısıyla başlayan Bahçeşehir Koleji, farkı ilk kez çift hanelere çıkardı ve skor 16 – 26’ya geldiğinde Büyükçekmece, devrenin bitimine 8 dakika 10 saniye kala molasına başvurdu. Moladan iki takım da karşılıklı üçlüklerle döndü ve ilk yarının son beş dakikasına Bahçeşehir Koleji’nin 29 – 22’lik üstünlüğüyle girildi. Büyükçekmece, çeyreğin ortasında yediği 5 – 0’lık serinin ardından, devrenin bitimine 3 dakika 34 saniye kala ikincisi molasını da aldı. Bahçeşehir Koleji, ikinci çeyreğin son bölümünde rakibine daha kolay sayı imkanı verse de takımlar soyunma odalarına 28 – 39’luk skorla gitti.

Kırmızı Ejderhalar ikinci yarıya Rıdvan Öncel’in hücumdaki etkili oyunuyla başlarken ilk üç dakikayı 45 – 37 önde geçti. Çeyreğin orta bölümünde iki ekip de skor üretmekte güçlük çekerken, 4 dakika 58 saniye kala gelen televizyon molasına 48 – 40 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle girildi. Çeyreğin kalan bölümünde Josh Owens üzerinden oynanan pick & roll’lerle hücumuna çeşitlilik katan Bahçeşehir Koleji, maçın son dörtte birlik bölümüne 62 – 50 önde girdi.

Bahçeşehir Koleji, son çeyreğe 5 – 0’lık bir seriyle başlayıp skoru 50 – 67’ye getirince Büyükçekmece daha iki dakika olmadan mola aldı. Kırmızı Ejderhalar, yakaladıkları 9 – 3’lük seriyle farkı 23’e çıkardı ve maçın son 5 dakikasına 76 – 53 önde girdi. Maçın son bölümünde oyunun kontrolünü elinde tutan Bahçeşehir Koleji, sahadan 92 – 66 galip ayrıldı ve ligdeki üçüncü galibiyetini aldı.

Bahçeşehir Koleji adına maçın en skorer isimleri; 21 sayıyla İsmet Akpınar (2 asist, 2 top çalma), 13 sayıyla Erick Green (2 ribaund, 1 asist) ve 12 sayıyla Josh Owens (3 ribaund, 2 asist) oldu.

Bahçeşehir Koleji Başantrenörü Zafer Aktaş, maçın ardından şu yorumlarda bulundu: ‘’Zor bir süreçten geçtik. İlk dört haftayı çok iyi oynayan bir takıma karşı kritik bir maça çıktık. Bizim de çıktığımız zor fikstürü düşünürsek kolay bir maç değildi. Uzun bir süreden sonra ilk defa üç gün üst üste tam takım idman yapabildik. Bütün oyuncularımızı sağlıklı bir şekilde oynatabildiğimiz ve hepsinden faydalanabildiğimiz için mutluyuz. Sırada yine zor bir EuroCup maçımız var, pazartesi günü İtalya’ya seyahat edeceğiz. Umuyoruz ki Avrupa’da da ilk galibiyetimizi alarak Bahçeşehir ailesini sevindireceğiz.’’

Bahçeşehir Koleji sıradaki maçında, 7DAYS EuroCup beşinci hafta kapsamında İtalya temsilcisi Umana Reyer Venezia’ya konuk olacak.