AVRUPA’DA AVANTAJ BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE

İkinci Tur grubundan başarılı bir şekilde çıkan ve çeyrek finalde Portekiz temsilcisi Sporting CP ile eşleşen Bahçeşehir Koleji, ilk maçta rakibine konuk oldu. Maçın büyük kısmını önde götüren ve son çeyrekte farkı bir ara 16’ya kadar çıkaran Kırmızı Ejderhalar, son bölümde rakibinin kendisine yaklaşmasına izin verse de sahadan 73-70’lik skorla galip ayrıldı ve eşleşmede avantajı ele geçirdi.

Bahçeşehir Koleji mücadeleye Kartal Özmızrak, Jamar Smith, Erkan Yılmaz, Sam Dekker ve Richard Solomon; ev sahibi Sporting CP ise Diogo Ventura, Micah Downs, Joao Fernandes, Joshua Patton ve Travante Williams beşiyle başladı.

İki ekip de maça hücumda kısır başlarken ilk üç dakika 6-3 Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle geçildi. Ev sahibi ekip, hücumdaki problemlerini çözemeyince çeyreğin sonuna 4 dakika 49 saniye kala molaya başvurdu (3-8). Periyodun ikinci kısmında iki ekip de hücum temposunu artırdı ve karşılıklı basketlerle maçın ilk dörtte birlik bölümü 17-12 Kırmızı Ejderhaların üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyreğin başında Sporting CP, Williams’la oyunun içinde kaldı ve ilk üç buçuk dakikalık bölümde skoru 19-21’de tuttu. Çeyreğin orta kısmında ev sahibi ekip, hücum ribaundlarıyla birlikte oyunun kontrolünü ele geçirip skoru 28-26 lehine getirince Bahçeşehir Koleji, devrenin sonuna 3 dakika 8 saniye kala molaya başvurdu. Molanın ardından Erkan’ın smaçlarıyla skordaki üstünlüğünü yeniden tesis eden Kırmızı Ejderhalar, soyunma odasına 39-34 önde girdi.

Ev sahibi ekip ikinci yarıya 8-3’lük bir seriyle başladı ve ilk dört buçuk dakika 42-42 eşitlikle geçildi. Çeyreğin kalan bölümünde uzun oyuncuları Oğuz ve Solomon’la skor üreten Kırmızı Ejderhalar, maçın son dörtte birlik bölümüne girilirken 57-49 öndeydi.

Son periyoda iki ekip de dengeli bir şekilde başlarken Bahçeşehir Koleji, son dört dakikaya girilirken maçta farkı ilk kez çift hanelere çıkarmayı başardı (57-65). Kırmızı Ejderhalar; Smith ve Dekker’ın üst üste üçlükleriyle farkı 16’ya çıkarınca rakibini maçın bitimine 3 dakika 42 saniye kala mola almaya zorladı (57-73). Ev sahibi ekip, moladan 9-0’la dönüp skoru 66-73’e getirince molayı alan taraf bu kez maçın sonuna 2 dakika 9 saniye kala Bahçeşehir Koleji oldu. Son bölümde hücumdaki sıkıntıları devam eden Kırmızı Ejderhalar, rakibinin kendisine yaklaşmasına izin verse de sahadan 73-70’lik skorla galip ayrılarak çeyrek finalde avantajı cebine koydu.

‘’Bu maçın bizim için zor geçeceğini biliyorduk. Buraya oyun kurucumuzdan yoksun geldik ve rotasyonumuz daralmış oldu. Maçtaki önemli faktörlerden biri çok fazla top kaybı yapmamız oldu. Sporting CP oldukça iyi bir savunma takımı. Bu akşam bazı sorunlar yaşadık ancak evimizde daha iyi olacağımıza inancım tam.’’

Serinin ikinci maçı, 16 Mart Çarşamba günü saat 20.00’de Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynanacak.